• Klučenice

Historie Klučenic

Na pravém břehu Vltavy leží na samém konci středních Čech obec Klučenice. Jejich poloha se rozkládá na jihozápadním úpatí Hrbů s nejvyšším vrcholem „Onen svět“ ( 627 m) severně pak obce Krásná Hora a Milešov. Jižním směrem Zahořany a Chrást.
Samotný název Klučenice zřejmě pochází ze staročeského slova „klučit“, což znamená totéž mýtit , kácet. Ves původně patřila ke Zvíkovu. Roku 1238 byla Václavem I. darována řádu křižovníků
s červenou hvězdou. Počátkem 17. století zabral ves Petr ze Švamberka. Po bitvě na Bílé hoře se Klučenice křižovníkům vrátili.

Během třicetileté války byly roku 1645 Klučenice zpustošené švédskými vojsky. Co ale nestačili zničit Švédové, to dokončil velký požár,který roku 1720 zničil skoro celý zbytek vsi. Obec dále postihly i napoleonské války.

Mnoho mužů tehdy bylo zverbováno k vojsku a bohužel už se nikdy nevrátilo. Těmito pohromami pronásledovaná ves se dočkala klidu a svého rozvoje v druhé polovině 19. a ve 20. století.

Kostel v Klučenicích

klucenice_podskali00017

V obci se nachází barokní kostel Narození Jana Křtitele a sv.Antonína Poustevníka, který je připomínán již (1352)v 1. polovině 14. století. Tehdy zde stával kostel dřevěný, který shořel při již zmiňovaném požáru roku 1720. V letech 1721 – 1723 byl na jeho místě postaven řádem křižovníků za velmistra Böhma nákladem 3438 zl. 39 kr. nový zděný a bohatě zdobený barokní chrám.
Hlavní chrámová loď je dlouhá 14 m - 9 m široká - 9 m vysoká.

Vytisknout E-mail

Petr Sirotek

Petr Sirotek

Také mě najdete na: Zonerama

Copyright © 2008 - 2018 Petr Sirotek
Publikování, nebo šíření fotografií z webu klucenice.cz, je bez písemného souhlasu vydavatele zakázáno.